Новини
Диво, яке зігріває
Незважаючи на важкі обставини, які склалися у цьому році, та й морозну погоду, від грудня місяця ми чекаємо найбільшого дива. Адже цей місяць багатий святами, які повертають нас у дитинство. Саме у цьому віці віра у диво є щирою та відвертою. Це той маленький світ, де так тепло і затишно, де тебе завжди підтримають, де мамині ніжні руки, добре слово бабусі, посмішка брата чи сестрички зігрівають навіть у найхолодніший день. Тому підсилити цю віру стараються усі. Співробітники кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії, разом із бажаючими студентами фармацевтичного факультету, постарались принести радість діткам у ОКНП «Чернівецький обласний будинок дитини».
За порадою співробітників закладу було придбано засоби гігієни та ходунки для маленьких діток. Надіємось, що можливість бігати у ходунках принесе радість малюкам та й полегшення для персоналу закладу. Емоції дітей зігрівають і наші серця, оскільки добрі вчинки приносять радість не тільки оточуючим, але і тому, хто їх робить. Також залучення студентів до виконання добрих і корисних справ вчить допомагати потребуючим, виховує в них такі риси людського характеру, як доброзичливість, тактовність, милосердя, уміння розуміти проблеми оточуючих та бажання безкорисливо допомагати.
Людина створена для добра, вона живе в суспільстві, а тому повинна нести у цей світ чистоту своєї душі, бути відкритою у думках, чесною у діях, милосердною і чуйною.
У доброти тисячі доріг
Лиш з добрістю людина розцвітає,
З любов’ю лиш людиною стає…
Доброзичливість – це своєрідна допомога нужденним з боку небайдужих людей. Вже так склалось, що найменше увагу звертають на людей похилого віку. Іноді вони стають більш безпорадними, аніж діти. Недаремно кажуть, що життя прожити – не поле перейти. В кінці пройденого шляху людина може опинитись перед прірвою, коли здається, що виходу немає. Власне у таких випадках підтримка добродушних людей, часто незнайомих, є цією кладкою, яка допомагає продовжити шлях.
Зустріч з такими людьми буває випадковою, але не марною, однак корисною для обох сторін. Для потребуючого – це надзвичайна допомога та розрада, а для добродія – можливість збагатити душу найціннішим людським почуттям – добротою. Одна із таких зустрічей не залишила байдужими викладачів кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії, які згуртувались для допомоги пані Вероніці, котра залишилась на самоті.
Загальновідомо, що добрі вчинки завжди повертаються сторицею. Тому варто не гаяти час, адже життя таке швидкоплинне і потрібно діяти тут і зараз, творячи добро за покликом серця.
Милосердя й доброта - людства два крила
Творити добрі справи — це приємно
І корисно для себе та для всіх.
Бо відчуваєш і тепло взаємне,
Та гарний настрій, і веселий сміх…
Напередодні Різдвяних та Новорічних свят викладачі кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії зі студентами фармацевтичного факультету і фахового коледжу долучилися до благодійної акції «Чужих дітей не буває», яку організувала ГО «Крик душі матерів та дружин військовослужбовців». Спільними зусиллями було зібрано теплі речі, іграшки та канцелярські товари для дітей із дитячого садочка «Сонечко» та комунального закладу «Великобурлуцький ліцей Великобурлуцької селищної ради» (Харківська область).
Радіємо, що серед нас не залишилось байдужих до чужого горя людей, тому віримо, що разом ми зможемо зробити ще багато добрих справ.
У переддень Різдвяних свят бажаємо всім міцного здоров’я, тепла та радості у житті. Нехай доброта і щедрість повернуться до Вас і Ваших родин сторицею.
Цінуючи минуле, забезпечуєш прекрасне майбутнє
На світі можна втратити багато…
Найбільша втрата – пам’ять поколінь.
Це для народу рівнозначно страті –
Минуле невіддільне, наче тінь.
Кожна установа та, навіть, частинка нашої планети має свою історію. Історія це скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього. Історію закладу вищої освіти у якому ми навчаємось і працюємо повинні не лише знати всі, але й наповнювати її своїми вчинками та здобутками.
Для ознайомлення із історією становлення нашого університету куратори кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії (Сахацька І.М., Ежнед М.А., Костишин Л.В., Михайлюк Н.В.) організували екскурсію у історико-медичний музей Буковинського державного медичного університету зі студентами фармацевтичного факультету (1к 4гр, 2к 3гр) та фахового коледжу (1гр 2к (9), 1гр 2к (11)).
Відвідувачі дізналися про періоди, які проживав університет, його становлення від 30-х років минулого століття до сьогодення. Студенти із задоволенням провели час, фотографувались на фоні музейних експонатів, адже ці світлини будуть вже формувати їх власну історію. Знання історії свого університету допоможе студентам стати частинкою великої родини, яка об’єднуючи декілька поколінь, залишається завжди молодою та далекосяжною.
Велика допомога маленькому другу
24 лютого розпочалася повномасштабна війна росії проти України. В результаті тисячі українців змушені були залишити власні домівки та домашніх улюбленців, що спричинило збільшення кількості безпритульних тварин на вулицях міст та в притулках. Не стало винятком і наше місто.
Тому у таких нелегкий для України час, попри щоденні стреси, тривоги та негаразди всім нам потрібно залишатись добрими та милосердними не лише до оточуючих нас людей, але й до братів наших менших, котрі, як ніколи, потребують нашої уваги та допомоги. Не залишились байдужими до цієї проблеми і працівники кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії, організувавши в черговий раз благодійну акцію допомоги безпритульним тваринам, що перебувають на утриманні в МКП «Центр стерилізації тварин».
Працівники кафедри спільно зі студентами фармацевтичного факультету зібрали теплі речі, придбали необхідні для підопічних засоби гігієни та ліки. Співробітники центру запросили всіх охочий долучатись до вигулу собак, а також наголосили про можливість обрати для себе надійного друга та члена сімʼї.
Такі незначні, на перший погляд, вчинки вкотре доводять, що творити добро не так вже і важко, але вони такі важливі для кожного, хто потребує підтримки та допомоги.
Захисти себе від шахраїв у мережі
Людський інтелект має можливість створити засоби, які покращують і полегшують наше життя. Це стосується не лише наукових винаходів, але й побуту. Однак, серед геніїв знаходяться і такі, які використовують новітні технології в цілях власного збагачення. Власне збільшення пропозицій у соціальних мережах і сприяє зростанню кількості інтернет-шахраїв. Шахрайство в Інтернеті – це термін, який легко запам’ятати, і він стосується різних типів шахрайства, що здійснюються в онлайн або за допомогою програмного забезпечення, що має доступ до Інтернету. Видів онлайн-обманів є досить багато, тому важливим є ознайомити молодь з можливими їх напрямками та способом уникнути подання у їх тенети. З такою метою було проведено зустріч з інспекторами ювенальної превенції Чернівецького РУП ГУНП лейтенантами поліції Валентиною Ферфецькою та Василем Оношкою та співробітниками відділу протидії кіберзлочинам в Чернівецькій області ДКП НПУ.
Представники кіберполіції розповіли студентам про онлайн-шахрайства, які мають одну спільну рису: намагаються обманом змусити вас розкрити вашу особисту інформацію або заплатити за те, чого ви не отримуєте. Найбільш поширені схеми шахрайства в Інтернеті – це шахрайство електронною поштою, аукціонне шахрайство, шахрайство на сайтах знайомств, шахрайство з підробленими антивірусами і швидким заробітком, а також з попереднім прийомом кредитних карток. Кожен тип – це свого роду обман в Інтернеті на гроші.
Запрошені також ознайомили слухачів з основним алгоритмом дій при потраплянні в «лещата» шахраїв, наголосивши, що самостійна боротьба практично не можлива. Одним із акцентів був заклик до протидії російським окупантим в медіа-просторі під хештегом #СТАНЬВОЇНОМКІБЕРФРОНТУ.
Обізнаність завжди може захистити та обов’язково приведе до перемоги.
"Захисти життя – зупини насильство"
Серед доброти і радості у сучасному світі, на жаль, вистачає місця для жорстокості. До недавніх пір в нашому суспільстві вважалось постидним говорити про насильство у сім’ї та колективі, особливо підлітковому. Переважно такі вчинки замовчувались чи приховувались. Проте ця форма насильства існує давно, зустрічається досить часто, розповсюджена серед людей різних національностей, різного фінансового та соціального статусу. Власне безкарність і дозволила розвинутись небажаним явищам, а жертви були «загнані у глухий кут», виходу з якого не було. Для того, щоб викоренити, навіть, наміри до насильства, потрібно про них говорити, і не лише про можливі покарання, а й надавати впевненості потенційним жертвам щодо їх захисту.
Власне тому викладачами кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії у рамках Всеукраїнської акції “16 днів проти насильства” і Міжнародного дня боротьби з насильством та залякуванням організовано зустріч студентів коледжу БДМУ з представником сектору ювенальної превенції відділу превенції Чернівецького районного управління поліції. Старша інспекторка, капітанша Юлія Мойса розповіла студентам про насильство в сім’ї, булінг у колективі, види покарань за вчинені насильства та залякування, а також наголосила, що не варто боятись, а доцільно говорити про насилля, оскільки разом ми зможемо зупинимо його, бо разом ми сила.
Сподіваємося, що такі заходи змусять кожного слухача задуматись над тим, що він може зробити для того, щоб розірвати коло жорстокості й насильства, змінити світ на краще.
«Ми частинка природи, збережемо її»
«Ми частинка природи, збережемо її» під такою назвою відбулася інформаційна година (онлайн) для студентів ІІ курсу(9) 1 гр. (Лілія Костишин), ІІ курсу(11) 2 гр. (Наталія Михайлюк), І курсу(9) 1 гр. – (Катерина Купчанко) фахового коледжу БДМУ, спеціальності «Фармація, промислова фармація» та бібліотекарем І кат. Світлани Тулевської.
У 2000 році розпочато програму ООН «Тисячоліття довкілля – приступити до дій». В ООН стверджують, що тільки міжнародне співробітництво може гарантувати подальший безпечний розвиток планети. Програма розрахована на те, щоб дати народам світу можливість активно сприяти збалансованому й справедливому розвитку, розумінню того, що основною рушійною силою у зміні підходів до природоохоронних питань є громади та громадяни, щоб кожна людина, що посадила дерево, взяла участь у прибиранні території, змогла усвідомити всю важливість охорони навколишнього середовища.
Присутнім розповіли про час розкладання різних видів відходів, про необхідність сортування сміття. Окремим розділом розглядалося питання пластикового забруднення, шкідливий вплив пластику на цілі екосистеми. Було запропоновано зробити те, що може кожен із нас — скоротити вживання пластикових виробів в побуті.
Студентів закликали знайти шляхи, для покращення навколишнього середовища. Як приклад, прибрати сміття в своєму дворі, площадках, скверах, як мінімум не залишати слідів свого перебування на природі. І надалі дбати про охорону та збереження природних скарбів.
*2021*
«Насильству-НІ»
Якщо людина виросла у люблячій сім’ї, то важко повірити у те, що рідні можуть бути жорстокими людьми. Ми можемо не розуміти причин смутку дитина чи колеги. Навіть, коли потрапляємо у незвичайну ситуацію в школі, поза межами школи чи на роботі, то підтримка рідних має велике значення. Але якщо її немає, якщо образи фізичні, моральні линуть звідусіль?…
Проблема жорстокості та насильницької поведінки є досить гострою не лише в Україні, а й у всьому світі.
З метою більш широкого інформування та привернення уваги до проблем насильства, Україна щорічно з 25 листопада по 10 грудня долучається до проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».
Не залишились осторонь і викладачі кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії БДМУ (Захарчук О.І., Горошко О.М., Ежнед М.А., Сахацька І.М., Матущак М.Р., Костишин Л.В. та Михайлюк Н.В.), які провели цикл освітніх бесід, зустрічей зі студентами фармацевтичного факультету та фахового коледжу БДМУ, а також кураторськими групами.
Про проблему насилля та правильну поведінку у такій ситуації під час онлайн-зустрічі студентам розповів керівник медико-психологічного центру Буковинського державного медичного університету, кандидат медичних наук, доцент, член АПВШУ Олександр ПОЛІЩУК. Також він наголосив, що медико-психологічний центр БДМУ готовий надати кваліфіковану підтримку будь-якій особі, яка звернеться за допомогою.
Проблему психологічного насилля – булінгу – розкрила інспектор сектору ювенальної превенції відділу превенції Чернівецького районного управління поліції, старший лейтенант Юлія ОЛЕКСЮК, яка наголосила, що не потрібно боятись, а варто відкрито говорити про насилля, оскільки разом ми зможемо зупинити насильство і не дозволимо йому бути поряд з нами.
На завершення циклу бесід завідувач кафедри, професор Олександр ЗАХАРЧУК підсумував, що фармацевтичні працівники зобов’язані допомагати не лише ліками, але й добрим словом та підтримкою.
Онлайн-зустріч з практичними фармацевтами як один із методів покращення засвоєння навчального матеріалу
Роль вітамінів у житті людини та їх джерело одержання студенти вивчають у ряді дисциплін, таких як: біохімія, фізіологія, фармакологія, фармакогнозія та інші. Узагальнити та покращити набуті знання студентам допомогла онлайн-зустріч з практичними діячами фармацевтичної спільноти, організована викладами кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії.
Зустріч розпочав представник акціонерного товариства «Київський вітамінний завод» Ярослав Ковальський, випускник БДМУ, який розповів студентам про історію сучасної національної фармацевтичної компанії-виробника зі стабільними ринковими позиціями, високопрофесійною командою, широким асортиментом якісної продукції. Доповідач детальніше зупинився на одній із основних продукцій компанії – вітамінах. Наголосив на особливості їх використання та важливості знання даної теми не тільки у період студентства, а й для подальшої фармацевтичної діяльності у всіх можливих її напрямках. Також про роль вітамінів у житті людини студенти почули з виступу випускниці БДМУ - лікаря-педіатра Наталії Федюк.
Ознайомитись з асортиментом вітамінів на фармацевтичному ринку допомогли досвідчені провізори - Драпак Ірина (аптека «Люля Пілюля»), Кожолянко Світлана (аптека «Гармонія»), Горошко Андрій (аптека «Italiana Farmacia Stasi») та Близнюк Надія (аптека «Олександр»). Під час онлайн-трансляції студенти мали змогу побачити наявність даної продукції в аптеках, ознайомитись з правилом відпуску та особливостями застосування. Провізори поділились власним досвідом щодо проведення фармацевтичної опіки при відпуску вітамінних засобів, оскільки останні відносяться до безрецептурного переліку, а також розповіли які запитання найчастіше задають відвідувачі аптеки при придбанні продукції.
Викладачі кафедри нагадали студентам про вміст вітамінів у лікарській рослинній сировині, розповіли цікаві факти про них (Сахацька І.М., Костишин Л.В., Михайлюк Н.В.) та можливість забезпечення добових потреб організму у вітамінах шляхом раціонального харчування (Захарчук О.І., Горошко О. М., Ежнед М.А.).
Про зацікавленість даною темою та можливістю покращити свої знання свідчить велика кількість учасників (понад 100 студентів-слухачів), які брали активну участь в обговоренні.
Голгофа голодної смерті
… історія нас горем вчить,
Щоб не забулось незабутнє.
Бо там, де пам’ять не мовчить,
Там щастям повниться майбутнє.
Україна має багато чим пишатися: історичними постатями, подіями, минулими та теперішніми вчинками свого народу. Проте є події, від яких щемить серце та які потрібно із скорботою вшановувати. Одним із таких трагічних періодів в історії України є Голодомор 1932-1933 рр., повноту якого важко осягнути. Це визнаний світом геноцид, що був не випадковим явищем, а наслідком цілеспрямовано застосованого більшовицькою владою знищення українського народу.
Масштаб цієї національної катастрофи може збагнути лише цивілізована людина глибиною свого внутрішнього потрясіння.
До вшанування пам’яті жертв Голодомору долучилися студентство БДМУ, викладачі кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії (завідувач кафедри, професор Олександр Захарчук) та працівники бібліотеки – філії №4 КБУ Чернівецької ЦБС, які провели літературний реквієм «Чорна сповідь моєї Вітчизни». Метою зустрічі стало згадати чорні сторінки історії, які понівечили шрамами серце нашого народу та вшанувати пам’ять предків. Минуле ми повинні пам’ятати, щоб попередити повторення в майбутньому.
Ніколи не можна цього забувати та нікому не можна цього пробачати.
З малої надії-зернини
Розквітне зоря вікова.
Не згасне ім’я України,
Допоки в нас пам’ять жива!
Дякуємо захисникам та захисницям України
Українцям притаманна сила волі та нескореності ще з часів козацтва. Козацькі традиції боротьби за незалежність України наслідували вояки Армії Української Народної Республіки та Української повстанської армії і, не випадково, 14 жовтня відмічають свято Покрови Пресвятої Богородиці, День Українського козацтва, День захисника та захисниць України.
Цілком логічно, що цього дня давнє героїчне минуле України поєдналося з героїчним теперішнім, українська армія і надалі продовжує бойові традиції предків. Тяглість поколінь знайшла відображення у державних символах, а гасло «Слава Україні» – «Героям слава» стало офіційним вітанням українського війська.
Цього дня ми вшановуємо українських героїв та героїнь: тих, хто захищав нас, Україну та її територіальну цілісність, дякуємо за самовідданість громадян, які присвятили своє життя служінню Українському народу, збереженню і розвитку національних військових традицій та звитяг.
Свою вдячність та повагу студенти фармацевтичного факультету, фахового коледжу БДМУ та викладачі кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії висловили, взявши участь у Всеукраїнському флешмобі «Дякую захисникам та захисницям України».
Щиро сумуємо з приводу непоправної втрати – передчасної смерті нашого колеги!
11 червня раптово зупинилося серце доцента кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії – Володимира Володимировича Степанчука.
У нашій пам’яті Володимир Володимирович назавжди залишиться добрим другом, мудрим порадником, надійним колегою та професіоналом своєї справи. Вічна та світла пам’ять!
Прощання з Володимиром Володимировичем відбудеться 12 червня в 11.40 за адресою вул.Героїв Майдану, 107, під'їзд 6, та о 12.30 - на Центральному кладовищі, с.Годилів
Моя вишиванка - окраса моя!
У культурі кожного народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. В Україні таким символом є вишиванка – споконвічний символ українського народу, національна святиня, що несе в собі духовне багатство, мудрість і зв'язок поколінь та єднає українців незалежно від їхньої статі, соціального статусу, віросповідань чи політичних поглядів. Головна мета у цей день - зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. Це - культурний спосіб об'єднання і самоідентифікації.
Зараз Україна переживає особливий момент у своїй історії і вишиванка, як національний український костюм, отримала небувалу популярність. Сьогодні вишиванка, як оберіг - захищає та об'єднує Україну!
До святкування Дня вишиванки долучились і викладачі кафедри, які розповіли студентам про історію свята, елементи та символи української вишивки і зробили спільне фото.
Наукові досягнення як складова навчального процесу
Отримання знань починається із здивування –
воно як іскра запалює вогонь в грудях тих,
хто намагається розкрити сокровенні таємниці
Космосу, Природи, Буття.
Арістотель
Напередодні дня науки колективом кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії під керівництвом Олександра Івановича Захарчука проведено зустріч із Юрієм Олеговичем Тинкевичем, науковим співробітником Інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ ім. Ю. Федьковича, асистентом кафедри молекулярної генетики та біотехнології, кандидатом біологічних наук зі студентами 3 курсу фармацевтичного факультету та учасниками студентського наукового гуртка кафедри. Під час зустрічі студенти мали змогу дізнатися про організацію, еволюцію та регуляцію ДНК рослин, молекулярну еволюцію повторюваних послідовностей та генетичні дослідження у моніторингу і збереженні рідкісних рослин. Метою зустрічі було ознайомити студентів із науковим підходом щодо культури ізольованих тканин. Даний напрямок використовується в усьому світі при вирішуванні багатьох проблем сучасної біології, що, у свою чергу, дасть можливість зберегти рідкісні рослини Буковини та України в цілому, оскільки ріст численності населення нашої планети і збільшення споживання природних ресурсів обмежує використання природних запасів лікарських рослин. Також кафедри мали змогу поділитись своїми досягненнями у науковому напрямку. Про досягнення кафедри в напрямку фармакогнозії поділились доцент Горошко О.М., старший викладач Сахацька І.М., асистенти Ежнед М.А., Матущак М.Р, Костишин Л.В. Зацікавленість студентів виражалась у активній співбесіді, що дає надію на продовження розпочатої справи колективом кафедри у майбутньому.
Це не милість - це обов’язок…
Онкологія дитячого віку на сьогодні залишається однією із найгостріших проблем сучасного світу, оскільки, за даними ВООЗ, щороку даний діагноз ставлять більше 180 тис. дітей. В Україні щорічно діагноз «рак» отримують більше тисячі маленьких пацієнтів. Власне для того, щоб привернути увагу суспільства до проблем дитячих онкологічних хвороб та підвищити інформованість людей про способи профілактики та виявлення ранніх ознак раку у дітей з 2003 року щорічно 15 лютого у всьому світі відзначають Міжнародний деньонкохворої дитини.
Слова «онкологія» у кожного з нас викликають почуття приреченості, здається, що порятунку немає, та словосполучення «дитячий рак» взагалі важко вкладається у свідомість. Однак, потрібно знати, що дитяча онкологія — не смертний вирок, а виліковна в сучасних умовах хвороба. Досвід європейських країн доводить, що 75–80% дітей із діагнозами злоякісних пухлин і лейкозів мають шанси знову бути здоровими. В Україні рівень виживаності дітей також щорічно зростає, що вдається завдяки зусиллям лікарів, батьків та всіх небайдужих людей, хто допомагає діткам подолати цю хворобу.
Не залишаються осторонь цих проблем і викладачі кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії БДМУ. Основною метою заходу було наголосити, що проблемою сьогоденняпри будь-якій недузі, в тому числі онкозахворювання, є рання діагностика. Інколи фармацевт-першостольник першим стикається із людиною, в якої виникають проблеми із здоров’ям і обов’язок спеціаліста стає переконати відвідувача звернутись до лікаря. Слід пам’ятати, що дитячий рак є виліковним при своєчасній діагностиці та правильному лікуванні. Такожвикладачі мали змогу розповісти студентам історії сімей, яких торкнулась ця недуга і які намагаються її побороти, адже ніхто не знає, коли в його будинок постукає біда. Інколи ми не замислюємося про проблеми інших, нас турбують пробки на дорогах, новий чи старий одяг, та варто оглянутись і можна побачити, які серйозні проблеми насправді у людей, як багато дітей, які потребують допомоги та відстоюють день у день право на життя. Тому наша підтримка -це не милість, а моральний обов’язок; обов’язок бути співчутливою та чуйною людиною, яка не залишить ближнього наодинці з недугою. Людина стає щасливою в томувипадку, коли вона може чимось допомогти, тут не важливий розмір матеріальної допомоги, більш важливою може бути моральна підтримка. Слід пам’ятати, якщо людина щаслива, то зможе подарувати це відчуття іншим.
«Запали свічку» присвячена Міжнародному дню пам’яті жертв злочинів геноциду
Палахоче свіча
Поминальної нині Молитви
Достигали жита.
І тремтіли Дитячі коліна –
Косоокої смерті чорнів продірявлений плащ...
Вимирало Село – потопала в сльозах Україна,
І розгублене небо ковтало задушений плач.
9 грудня, у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої гідності та запобігати цьому злочину. За останні 100 років таких випадків налічується чимало (грудень 1937 – січень 1938 – Японія, 1988 – іракський режим Саддама Хусейн, 1992-1995 – Югославія та інші.). Така трагедія торкнулася і наш український народ в 1932-1933рр (був створений штучно голод) і 1938-1945рр (нацистська Німеччина проводила знищення населення у захоплених країнах).
Колективом кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії (Захарчук О.І., Горошко О.М., Степанчук В.В., Матущак М.Р., Ежнед М.А., Сахацька І.М., Михайлюк Н.В., Костишин Л.В.) була проведена онлайн-акція «Запали свічку» з студентами фармацевтичного факультету та фахового коледжу БДМУ. Метою акції стало підвищити обізнаність студентів про саму Конвенцію, а також належним чином вшановувати пам’ять людей, які стали жертвою геноциду. Тільки пам’ятаючи наслідки цього злочину можна запобігти повторення подібних вчинків у подальшому.
Завершилась акція хвилиною мовчання із запаленою свічкою.
Прости нас, Господи великий
Прости ще раз, в останній раз –
Позбав нас від такого лиха!
Народи всі і грішних нас.
Підвищення педагогічної кваліфікації
Викладачі кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії систематично пройшли курси підвищення педагогічної кваліфікації:
1. Степанчук В.В. з 11.10 по 10.11.2016 р. підвищував кваліфікацію на ТУ «Основи теорії та методики професійної освіти» на базі Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика.
2. Ежнед М.А. з 02.10 по 01.11.2017 р. підвищувала кваліфікацію за програмою «Основи педагогічної майстерності» в обсязі при Інституті підвищення кваліфікації спеціалістів фармації НФаУ.
3. Захарчук О.І. з 12.03 по 11.04 2018 р. підвищував кваліфікацію на ТУ «Доказ» на базі Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика.
4. Горошко О.М. з 28.03 по26.04. 2019 р. підвищувала кваліфікацію на ТУ «Інформаційні технології в управлінні лікувально-діаностичним процесом» на базі Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика.
5. Матущак М.Р. з 13.04 по 24.04.2020 р. підвищувала кваліфікацію за програмою «Інноваційні технології викладання» в обсязі 75 годин при Інституті підвищення кваліфікації спеціалістів фармації НФаУ.
6. Сахацька І.М. з 07.09 по 05.10.2020 р. підвищувала кваліфікацію за програмою «Основи педагогічної майстерності» в обсязі 150 годин при Інституті підвищення кваліфікації спеціалістів фармації НФаУ.
7. Костишин Л.В. з 07.09 по 05.10.2020 р. підвищувала кваліфікацію за програмою «Основи педагогічної майстерності» в обсязі 150 годин при Інституті підвищення кваліфікації спеціалістів фармації НФаУ.
Викладачі, які пройшли курси підвищення кваліфікації, звітували на засіданні кафедри та поділилися інноваційними технологіями провадження навчального процесу (Горошко О.М. протокол № 10 від 11.02.2020 р., Матущак М.Р. протокол № 15 від 28.04.2020 р., Сахацька І.М. і Костишин Л.В. протокол № 4 від 09.10.2020 р.).
Українська мова – душа нації
О місячне сяйво і спів солов’я,
Півонії, мальви, жоржини!
Моря бриліантів, це – мова моя,
Це – мова моєї Вкраїни
(В.Сосюра)
Мова – це нетлінний скарб, що передається з покоління в покоління. З нагоди Дня української писемності та мови 9 листопада для студентів курованих груп колективом кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії (Ежнед М.А., Сахацька І.М., Костишин Л.В., Горошко О.М., Матущак М.Р.) був проведений тематичний діалог «Українська мова – душа нації». До онлайн - діалогу запрошені працівники бібліотеки-філії № 4 КБУ ЦБС м.Чернівці (завідувачка Банарь О.С.), які розповіли про історію свята, нелегкий шлях становлення української мови та ознайомили з цікавими фактами про рідну мову. Зацікавленість студентів підтвердилась їх активністю у даній зустрічі, де вони з гордістю декламували вірші про мову. На завершення онлайн-діалогу завідувач кафедри Захарчук О.І. нагадав присутнім вислів М.Даукша: «Рідна мова – мати єдності, батько громадянства і сторож держави».
Захід дозволив відчути причетність кожного учасника до великої родини шанувальників українського слова.
Чисті руки - запорука твого здоров'я та гарного настрою.
В дитинстві нас навчали основним постулатам гігієни це завжди мити руки перед вживанням їжі, після відвідуван- ня туалету, прийшовши додому з прогулянки та у випадках, коли вони брудні.У нашому розміреному житті це рахувалось швидше прикладом акуратності та правильного етикету, та ніхто не міг передбачити, що у XXI столітті немиті руки стануть загрозою здоров’я цілої планети. На жаль, як показує практика, людство не приділяло цій проблемі належної уваги. Тому колективом кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії проведено онлайн-конференцію зі студентами фармацевтичного факультету та коледжу БДМУ, щодо профілактики хвороб «брудних рук».
Ще у 2008 році Генеральною Асамблеєю ООН було в рамках року санітарії було впроваджено Всесвітній день миття рук, головна мета якого привернути увагу дітей і дорослих до сучасного і правильного миття рук з милом, як найефективнішого та дешевого способу захистити себе від різних інфекційних захворювань.
Студентам нагадали про медичні проблеми пов’язані із брудними руками, професор, завідувач кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії Захарчук О.І., лікар-інтерн Федюк Н.А., які звернули увагу не тільки на те, що проста гігієнічна процедура допомагає ефективно боротися з гепатитом і дизентерією та масою інших недуг, але і на найбільш актуальну проблему сьогодення - профілактиці зараження коронавірусом, оскільки, найчастіше грипом заражаються, не вдихаючи вірус, а "з'їдаючи" його. Хворий на грип коли чхає, кашляє і розмовляє, поширює вірус разом із мікроскопічними краплинами слини, які через певний час осідають на різних поверхнях. Торкаючись до них, здорова людина руками збирає збудників віруса, тому, якщо не помити руки або не обробити їх дезінфікуючим засобом, то варто лише торкнутись до обличчя або щось з'їсти, як виникне ризик інфікування грипом. Викладачі кафедри (Горошко О.М., Степанчук В.В., Матущак М.Р., Ежнед М.А., Сахацька І.М., Михайлюк Н.В.) нагадали присутнім правила миття рук, також розповіли цікаві факти про брудні руки, зробили акцент на тому, що ця нескладна процедура є, по суті, найефективнішим способом не тільки захистити себе від безлічі небезпечних захворювань, але і зупинити їх зростання. Костишин Л.В. також наголосила, що миття рук, як з'ясували Спайк Лі і Норберт Шварц з університету Мічигану, допомагає людям позбутися від болісних роздумів з приводу правильності прийнятого рішення, про нелегкий вибір в будь-якій складній ситуації, а отже є запорукою гарного настрою.
Ця акція покликана нагадати про вплив миття рук на здоров'я, підвищила ступінь інформованості про правила і частоті миття рук і ще раз продемонструвала необхідність зміни ставлення до свого здоров'я.
Горде ім'я твоє фармацевт!
В календарі чимало святкових дат, але серед них є особливі. Так, щорічно у третю суботу вересня відзначається професійне свято провізорів та фармацевтів - День фармацевтичного працівника. Фармація – одна з найдавніших сфер людської діяльності, яка забезпечуєнайважливішу потребу людини - бути здоровою і, на сьогодні, є найбільш затребуваною та перспективною. Фармацевт - це і медик, і хімік, і біолог, і психолог, і перша швидка допомога, професіонал, який, знаючи препарати, їх можливі побічні дії та протипоказання, вміє правильно і кваліфіковано підібрати заміну, пояснити, коли і як застосовувати той чи інший препарат.
Напередодні Дня фармацевтичного працівника колективом кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії була зініційована та проведена онлайн - зустріч студентів фармацевтичного факультету та коледжу БДМУ із провізорами вищої категорії Драпак І.О. (м.Чернівці), Почтар Л.Ю. (м.Ужгород), завідувачем фармацевтичного відділення медичного коледжу Франко Л.В., які привітали присутніх із професійним святом, поділились досвідом практичної роботи, розкрили багатогранність і специфіку роботи фармацевта, психологію спілкування аптечного працівника та побажали бути гідними представниками обраної ними професії. Не залишились осторонь і студенти, підготувавши цікаву інформацію з історії фармації та продекламувавши поезію з даної тематики.
Зустріч пройшла в дружній, невимушеній атмосфері та завершилась словами «Ми потрібні людям!»
У доброти тисячі доріг і одна мета...
Щоб творити добро потрібно мати бажання, а не шукати час.
Сьогодні у суспільстві склалася така ситуація, що ми маємо свободу вибору. Нам не диктують як думати, які вчинки робити: хороші чи погані, маємо можливість вибору будь-якого товару чи послуг. Коли ти стоїш перед вибором що купити із великого асортименту, здається, що немає людей, які не можуть собі цього дозволити. Та варто озирнутися… Серед нас є люди, які потребують допомоги. Особливо боляче сприймати, коли це стосується дітей. За порадою небайдужих людей викладачі кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії відвідали сім’ю у смт. Глибока, у якій діти проживають лише з батьком та потребують допомоги. Хоча батько зі всіх сил старається оточити дітей любов’ю та увагою, проте коштів, які отримує сім’я, не вистачає. За підтримки студентів фармацевтичного факультету та коледжу БДМУ, викладачі кафедри допомогли цій родині підготувати трьох дітей до початку навчального року.
Хочеться вірити, що все те, що вже зроблено – лише початок. І на цьому шляху зупинятися не можна, адже ми, дорослі, повинні пам’ятати, що діти потребують нашої любові, уваги, захисту, турботи та піклування.
Творити добро, робити добрі справи простіше простого і не вимагає від людини жодних зусиль. Необхідно лише слідкувати за покликом серця і, роблячи щось хороше, думати про те, як приємно це буде іншій людині, а дитяча радість є найбільшою подякою.
Поради практичного провізора
Фармація відіграє чималу роль у розвитку і здоров’я людини. В усі часи фармацевт виконує почесну місію милосердя і співчуття до ближнього, не дарма термін «провізор» походить від латинського слова «provideren» — той, хто турбується. Так і є, провізор щоденно працює з людьми, які потребують поради й допомоги. Тому важливо навчати студентів, майбутніх спеціалістів, до цієї почесної місії. Вивчаючи велику кількість дисциплін за студентською лавою у їх свідомості відкладаються основні постулати фармацевтичних наук, однак реальність інколи сприймається молодими спеціалістами вкрай важко. Тому важливим є спілкування з практичними фармацевтами на їх території, у стінах закладу вищої освіти. Так викладачами кафедри проведена зустріч із провізорами МКП «Аптека №2» (Аптеки-музею). У гостях у студентів побували завідувач аптеки Рибак Т.О., провізором вищої категорії Яроцька В.М.. МКП «Аптека № 2» — єдина серед аптек міської комунальної власності, яка займається екстемпоральним виготовленням рецептури лікарських засобів. Щодня до аптеки звертаються 40–50 хворих з індивідуальними рецептами на виготовлення ліків за екстемпоральною рецептурою. Тут готують препарати для дітей (зокрема багато рецептів поступає на виготовлення порошків для дітей), а також мазі, емульсії, суспензії, розчини, краплі, мікстури. Чернівецьку аптеку-музей не раз відвідували туристи не лише з України але й з Австрії, Німеччини, Румунії, Ізраїлю і навіть Японії. В аптеці працюють кваліфіковані спеціалісти з великим досвідом роботи, яким вони щедро діляться з молодими спеціалістами та інтернами. Гості розповіли студентам про особливість своєї аптеки, про труднощі, які очікують провізорів на роботі, оскільки, якщо провізор працює в аптеці або медичному закладі, в його посадові обов'язки входять толерантність, ввічливість та уважність, а також, «за сумісництвом», він виконує функції психолога. А також наголосили на особливості фармацевтичної діяльності:
фармацевт повинен сприймати свою практику як частину системи охорони здоров’я, надані ним послуги мають бути високої якості;
фармацевт повинен оцінити, проаналізувати й правильно визначити послідовність дій;
повинен бути обізнаним і впевненим у собі та не відкидати спілкування з іншими професіоналами охорони здоров’я ;
фармацевт повинен вміти ефективно управляти людськими, фізичними й фінансовими ресурсами, та інформацією;
фармацевт повинен постійно отримувати нові знання, для цього він повинен безперервно навчатись протягом усього життя;
зобов’язаний допомагати в навчанні і підготовці майбутніх фармацевтів.
Засідання наукового гуртка
19 квітня 2019 р. відбулося чергове засідання наукового гуртка студентів 2 і 3 курсів фармацевтичного факультету на яке були запрошені студенти коледжу БДМУ. На засіданні заслухані кращі студентські роботи, які не представлялись у VI Міжнародному медико-фармацевтичному конгресі. Усі доповіді були змістовними, цікавими та викликали жваві дискусії.
Таке спільне засідання є корисним, оскільки студенти коледжу БДМУ з великим зацікавленням заслухали доповіді, брали активну участь в обговоренні та виявили бажання займатись науково-пошуковою роботою.
Великоднє диво
Є багато свят, які люблять зустрічати українці. Але одним з головних є весняне свято – Великдень. Це світле і добре свято несе з собою віру, надію і любов. Цього великого дня чекають і дорослі, і діти, щоб приєднатися до святкування самого світлого християнського свята. Саме в такі дні серця людей відкриті, як ніколи, для добрих вчинків. Вже стало доброю традицією в таке величне свято проводити благодійні акції, направлені на підтримку дітей із малозабезпечених сімей, дітей–сиріт і з сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах, а таких в нашому місті чимало. Цей рік не став винятком. В переддень свята Великодня студентами 2 курсу БДМУ та коледжу БДМУ (1, 5 та 2 групи, спеціальність «Фармація») разом із кураторами Івасюк С.Н., Ежнед М.А., Сахацькою І.М. проведено чергову благодійну акцію із циклу «У доброти тисячі доріг і одна мета».
Саме для того, щоб подарувати радість дітям напередодні світлого свята Паски студенти разом із кураторами привітали їх з днем Великодня та вручили пасхальні подарунки, а разом із працівниками бібліотеки – філії № 4 ЦБС м.Чернівців для маленьких вихованців притулку для дітей провели великодню гостину та вручили солодкі подарунки.
Давайте будемо дбати про тих, хто поруч з нами, не лише під час свят, але й щодня. Нехай допомога ближньому стане нашою традицією. Тому ми запрошуємо всіх бажаючих долучитися до марафону добра.
Посміхайтесь життю, і життя посміхнеться Вам!
Т.Фуллер
У 2012 році ООН проголосила 20 березня Міжнародним днем щастя (International Day of Happiness) з метою підтримати ідею про те, що прагнення до щастя є загальним почуттям для всіх людей нашої планети. Основна мета – нагадати всім, що варто радіти життю і бути вдячним за всі подарунки долі, навіть якщо іноді вона підкидає не надто приємні сюрпризи. Його визначили не випадково – на 20 березня також припадає день весняного рівнодення, коли ніч практично зрівняється зі світлою частиною доби. Автори ідеї хотіли показати: на щастя абсолютно всі мають рівні права, як і на те, аби щодня зустрічати сонце.
Студентами 1 групи 2 курсу фармацевтичного факультету, разом із куратором, ас. Івасюк С.Н., та головним куратором фармацевтичного факультету ас. Панасенко Н.В., за сприяння завідувача кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії д.мед.н., професора Захарчука О.І., було проведено акцію до Дня Щастя. Студенти дарували перехожим повітряні кульки та цукерки. Не дивлячись на погодні умови, на обличчях перехожих та учасників акціх панувала посмішка, та піднесений настрій.Переживання гострої радості, величезного щастя, почуття глибокого задоволення можливо в результаті викиду в кров особливих речовин – так званих гормонів щастя: ендорфінів, серотоніну і дофаміну. Якщо наша гормональна система працює досить активно, то ми не тільки відчуваємо себе щасливими, а й здоровими, сильними, цілеспрямованими. Якщо ж раптом навалюється апатія, безсилля і безвольність, а то ще й депресія, значить, в нашій гормональній системі стався збій. Причиною якого можуть стати хронічна втома, постійний стрес, вірусні, запальні або гормональні захворювання.
«У доброти тисячі доріг і одна мета…»
"Поки ми молоді, старість бачиться нам такою далекою і навіть неможливою.
Нам здається, що ми завжди будемо молоді, але… Роки минають швидко і в якусь мить людина починає розуміти, що вона поповнює ряди бабусь та дідусів."
Другий місяць осені починається з особливої дати. 1 жовтня у всьому світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку.
Цей день – не лише можливість нагадати всім про людський обов’язок бути турботливими і милосердними до найповажнішої частини суспільства. Це і привід до роздумів щодо подальшої долі людства, його культури, взаємозв’язку поколінь. Ми мало замислюємося над тим, хто ж такі "особи похилого віку", чим маємо завдячувати їм. Передусім, це люди, які піднялися на найвищі вершини життя, з яких воно бачиться більш реальним, без оман. Їхнє найбільше багатство – досвід, знання, вміння, мудрість. Цього не маємо забувати.
Студенти фармацевтичного факультету, коледжу БДМУ а також викладачі кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії (Івасюк С.Н., Ежнед М.А., Сахацька І.М., Костишин Л.В.) за сприяння завідувача кафедри Захарчука О.І. організували благодійну акцію «Поспішайте робити добро…», в рамках якої відвідали ветерана та подарували йому споживчий кошик із продуктами першої необхідності. Неможливо передати словами атмосферу, яка панувала під час цієї зустрічі! Приємне спілкування, цікаві спогади «із сльозами на очах».
Щиро вдячні всім, хто не залишився осторонь, та долучився до акції! Робити добро – це так просто!
Співробітники кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії долучилися до святкування Дня вишиванки
Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що маже статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. Вишиванка – національна святиня, бо символізує собою і несе в собі духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв’язок багатьох поколінь - зв’язок, що не переривається віками. Вишиванку передають з роду в рід, зберігають як безцінну реліквію. Вона – символ здоров’я і краси, щасливої долі і родинної пам’яті, любові і вірності.
Вже традиційно, в середині травня в Україні відзначається свято вишиванки. За сприяння завідувача кафедри, професора Захарчука О.І., викладачі кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії, разом із студентами долучилися до святкування. Такі заходи збагачують студентів духовно, естетично, роблять їх щирішими, добрішими, а також вчать шанувати українські національні звичаї та культуру.
Bimco 2017
Секція № 31 Фармацевтична ботаніка та фармакогнозія
5 квітня 2017 року на кафедрі фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії відбулося секційне засідання в рамках міжнародного медико-фармацевтичного конгресу студентів і молодих учених «Пріоритети та перспективи молодіжної науки», BIMCO 2017, на якому було висвітлено актуальні питання медичної та фармацевтичної галузей.
Зокрема, були представлені такі теми доповідей:
Гром Б. А., Івасюк С. Н.
АНАЛІЗ БІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ СЕСКВІТЕРПЕНОВИХ ЛАКТОНІВ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Гром Богдан Анатолійович
Науковий керівник: Івасюк Світлана Никодимівна
Дуфинець К. В., Івасюк С. Н.
ЗАСТОСУВАННЯ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН ПРИ ЛІКУВАННІ ГЕЛЬМІНТОЗІВ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Дуфинець Каміла Віталіївна
Науковий керівник: д.мед.н., проф. Захарчук О.І.
Ковальський Б. М., Сахацька І. М.
ЗАСТОСУВАННЯ ЧИСТОТІЛУ ВЕЛИКОГО В ТЕРАПІЇ ЗЛОЯКІСНИХ ПУХЛИН
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Ковальський Богдан Михайлович
Науковий керівник: к.фарм.н., Сахацька І.М.
Маталега І. Р., Івасюк С. Н.
ПОШИРЕННЯ ГЕЛЬМІНТОЗІВ У ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Маталега Ірина Русланівна
Науковий керівник: д.мед.н., проф. Захарчук О.І.
Матерієнко А. С.
АКТУАЛЬНІСТЬ ВИВЧЕННЯ ХРОМАТОГРАФІЧНОГО ПРОФІЛЮ ЕФІРНИХ ОЛІЙ ЛІКАРСЬКОЇ РОСЛИННОЇ СИРОВИНИ ДЛЯ ЇЇ СТАНДАРТИЗАЦІЇ
Національний фармацевтичний університет, Харків, Україна
Доповідач: Матерієнко Анна Сергіївна
Науковий керівник: д.фарм.н., Георгіянц В.А.
Михайловська О. А., Гуртовенко І. О.
ВИЗНАЧЕННЯ ВМІСТУ ЖИРНИХ КИСЛОТ В СИРОВИНІ АГАСТАХЕ ФЕНХЕЛЬНОГО ТА АГАСТАХЕ КРОПИВОЛИСТОГО
Київський медичний університет УАНМ, Київ, Україна
Доповідач: Михайловська Олена Анатоліївна
Науковий керівник: д.фарм.н., Коновалова О.Ю.
Мурза Д. П.
БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ У СКЛАДІ РОСЛИН З АНТИГЕЛЬМІНТНОЮ ДІЄЮ Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Мурза Діана Петрівна
Науковий керівник: ст. викладач Сметанюк О.І.
Писарук І. О., Івасюк С. Н.
СТАН КЛІТИННОГО ТА ГУМОРАЛЬНОГО ІМУНІТЕТУ У ДІТЕЙ ВІКОМ ВІД 1 ДО 14 РОКІВ, ХВОРИХ НА ТОКСОКАРОЗ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Писарук Ірина Олександрівна
Науковий керівник: д.мед.н., проф. Захарчук О.І.
Сидор В. В.
КОРЕКЦІЯ ФІТОМЕЛАТОНІНОМ ПОРУШЕНЬ ЦИРКАДІАННОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВІЛЬНОРАДИКАЛЬНОГО ГОМЕОСТАЗУ, ВИКЛИКАНИХ ОТРУЄННЯМ ХЛОРИДОМ КАДМІЮ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Сидор Валерія Валеріївна
Науковий керівник: к.мед.н., Степанчук В.В.
Усатий В. А.
ВИВЧЕННЯ ФАРМАЦЕВТИЧНОГО РИНКУ ЛІКАРСЬКОЇ РОСЛИННОЇ СИРОВИНИ, ЯКА КОРИСТУЄТЬСЯ ПОПИТОМ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Усатий Валентин Альфредович
Науковий керівник: к.фарм.н., Сахацька І.М.
Шепелюк Н. З.
СИРОВИННИЙ ПОТЕНЦІАЛ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН В ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Шепелюк Наталія Зеновіївна
Науковий керівник: ст. викладач Сметанюк О.І.
Ящук Б. О., Гуртовенко І. О.
ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ЕЛЕМЕНТНОГО СКЛАДУ ТРАВИ ДЕЯКИХ ВИДІВ РОДУ АГАСТАХЕ AGASTACHE J.CLAYTON EX GRONOV.
Київський медичний університет УАНМ, Київ, Україна
Доповідач: Ящук Богдана Олександрівна
Науковий керівник: д.фарм.н., Коновалова О.Ю.
В ході роботи секції ногороджено:
Дипломом І-го ступеню: Матерієнко Анну Сергіївну
Дипломом ІІ-го ступеню: Писарук Ірину Олександрівну
Дипломом ІІІ-го ступеню: Усатого Валентина Альфредовича
Шепелюк Наталію Зеновіївну
Грамотами в номінаціях:
1. За оригінальність наукового дослідження: Михайловська Олена Анатоліївна
2. За кращу презентацію наукової роботи: Сидор Валерія Валеріївна
3. За активну участь у науковій дискусії: Дуфинець Камілу Віталіївну
Акція "Зігрій солдата"
Співробітники кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії за сприяння завідувача кафедри, професора Захарчука О.І. передали лікарську рослинну сировину (квіти липи, плоди смородини чорної, шипшини та горобини звичайної, ісландський мох) для оздоровлення Захисників в зоні ведення АТО.
Лікарську рослинну сировину зібрали студенти фармацевтичного факультету під час навчальної практики з фармакогнозії у 2016 р.
Благодійна акція «Подаруй Захиснику частинку новорічно-різдвяного настрою
Студенти фармацевтичного факультету та коледжу БДМУ під керівництвом асистента кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії Інни Сахацької відгукнулися на прохання волонтерів та долучилися до благодійної акції «Подаруй Захиснику частинку новорічно-різдвяного настрою». Впродовж тижня з 19.12.16 по 23.12.16 р. студенти, не дивлячись на те, що завершується осінній семестр, «на носі здача модулів», виділили свій особистий час, перерви піж парами і виготовляли новорічні прикраси, писали листи. «Сподіваємось, що ми хоч трошки скрасимо воєнні будні наших Захисників, внесемо незначну лепту для покращення та створення новорічного настрою, появи посмішки на обличчі».
Щира подяка студентам за виконану роботу. Новорічні прикраси та листи вже доставлено на передову.
З 19 по 28 грудня тривала благодійна акція зі збору макулатури та матеріалу для плетення маскувальних сіток серед співробітників університету
(координатор акції – Сахацька І.М., асистент кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії).
Отже, спільними зусиллями поповнено запаси ініціативної групи «Маскувальна сітка Чернівці» матеріалами для плетення сіток, зібрано рушники, подушки та ковдри для госпіталів і 710 кг макулатури. До акції долучилися співробітники кафедр біологічної фізики та медичної інформатики; внутрішньої медицини; внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб; фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії; дитячої хірургії та отоларингології; клінічної імунології, алергології та ендокринології; медичної біології та генетики; онкології та радіології; фармації; фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата; фтизіатрії та пульмонології; деканатів фармацевтичного та стоматологічного факультетів. Отримані кошти за зібрану макулатуру вже передано ініціативній групі, на які для наших захисників на передовій буде закуплено сітку для виготовлення «кікімор» та маскувальних сіток.
Щира подяка всім хто долучився, адже це один із кроків, що наближає нас до перемоги. Прохання і надалі збирати макулатуру та матеріал для плетення, потреба в якому залишається актуальною! В єдності наша сила. Лише разом і лише до перемоги!!!
Етика і деонтологія у фармації
Під керівництвом декана факультету менеджменту та маркетингу, завідувача кафедри фармацевтичного менеджменту та маркетингу НФаУ проф. Малого В.В. за участю доцентів Ольховської А.Б., Дорохової Л.П., Рогулі О.Ю. і представників Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет», асистента кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії Івасюк С.Н., та студентського декана фармацевтичного факультету, студентки 3 курсу Жовнір Т., проведено навчально-методичний семінар «Етика і деонтологія у фармації: особливості та перспективи викладання в контексті європейської гармонізації».
Зокрема, в ході зустрічі обговорювались зміни в навчальній програмі та перспективи викладання етики і деонтології у фармації.
Такі зустрічі сприяють покращенню взаємодії між науково-педагогічними працівниками ВУЗів, та дають можливість поділитися досвідом.
Благодійна акція для воїнів АТО
В черговий раз на кафедрі фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії під керівництвом асистента кафедри Інни Сахацької провели благодійну акцію по збору макулатури. Приємно відзначити, що до акції також долучилися співробітники кафедри медичної біології та генетики, деканату фармацевтичного факультету та факультету післядипломної освіти. Спільними зусиллями було зібрано 220 кг макулатури. Отримані кошти вже передано волонтерському центру «Маскувальна сітка Чернівці», на які для наших захисників на передовій буде закуплено сітку для виготовлення «кікімор» та маскувальних сіток. «Це лише незначний внесок, проте ми не зупиняємось на досягнутому, як то кажуть з миру по нитці і ми на крок наближаємось до перемоги».
Велика подяка нашим захисникам, які ціною власного життя захищають Україну.
А ми продовжуємо збір макулатури і закликаємо всіх небайдужих людей долучатися! В єдності наша сила. Лише разом і лише до перемоги!!!
Привітання до Дня захисника Вітчизни
6 грудня асистентом кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії Інною Сахацькою було проведено захід, присвячений Міжнародному дню волонтера та Дню Збройних сил України. На заході були присутні студенти 2 та 3 курсів фармацевтичного факультету і коледжу БДМУ.
5 грудня весь світ відзначає Міжнародний день волонтера. Раніше маловідоме в Україні, зараз воно стало справді нашим святом: за останні 3 роки волонтерів у нашій країні побільшало в тисячі. Активні, свідомі громадяни, які хочуть і готові змінити наш світ на краще, зі шляхетністю Дон Кіхота, мудрістю Соломона, жертовністю Прометея і працездатністю вічного двигуна, кажучи словами Івана Франка, «лупають скалу», яка затуляє собою сонце правди і свободи, спільно шукаючи й здебільшого успішно знаходячи вихід із глухого кута навіть за неймовірніших обставин.
В перекладі з англійської, волонтери, – це добровольці, які з власної волі, не шукаючи користі, займаються тим, що не є їхнім обов’язком, до чого ніхто не змушує, керуючись одвічним: «Якщо не я – то хто?!» А й справді, хто, крім них, ладен так невтомно творити добро, не маючи з того іншого зиску, крім великої радості побачити результат своїх зусиль – урятованих, вилікуваних, утеплених, нагодованих чи відігрітих?! Для українських воїнів ці добровільні помічники здатні на все і навіть більше.
На щастя, серед нас – чимало готових збирати продукти для бійців і немічних, плести маскувальні сітки та захисні костюми вечорами, збиратися з друзями, аби ліпити вареники чи саморобні парафінові обігрівачі на фронт, невтомно і смачно готувати борщі й пиріжки для ніколи не бачених хлопців, виготовляти обереги, бігти перед роботою до шпиталю і здавати кров для поранених, до ранку строчити на швейній машинці, шиючи білизну чи теплі балаклави, плести шкарпетки, маніжки зі старих светрів. Постійно збирати кошти, яких, утім, завжди бракує, традиційно додаючи з власної кишені, та вишукувати з талантом дбайливого господаря все потрібне для бійців за оптимальною ціною й у потрібний термін, навіть коли ще недавно не знали про існування таких речей. І поспішати все відправити, відвезти, передати точно у строк, доправити просто в руки, навіть під обстрілами, бо це «сьогодні на вчора», бо вся надія – на них волонтерів, бо народ і армія – єдині. І найперше саме їхніми стараннями, фізичними і душевними…
Коли ж ідеться про порятунок людського життя, вони здатні хоч і з-під землі дістати потрібні ліки, знайти таких, як і самі, по-хорошому відчайдушних медиків, неймовірними способами доправити хворого чи пораненого туди, де їх здатні врятувати.
Лицарі добра, вони не мають захисних лат, часто ризикують собою, віддаючи здоров’я, а часом і життя за мрію бачити Україну такою, якою вона стане, коли кожен з наших громадян усвідомить себе волонтером, провідником гідності й порядності, прогресу й позитиву, вірності й любові.
А 6 грудня вся Україна відзначає День Збройних сил України. Армія — це один з основних елементів стабільного і впевненого розвитку Української держави, а тому й рівень забезпечення військових має бути відповідним до покладених на них завдань. Сила і міць української держави – у єдності армії та народу. Велика подяка нашим захисникам, які ціною власного життя захищають Україну.
Присутні вшанували хвилиною мовчання всіх загиблих за незалежність та цілісність України.
Зі святом, дорогі наші! Дякуємо Вам. Хай береже Вас Господь! Лише в єдності наша сила. Тільки разом і тільки до перемоги!!!
Спільне засідання СНГ
6 грудня 2016 року на кафедрі фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії відбулося засідання студенського наукового гуртка спільно із слухачами Буковинської малої академії наук України, відділення хімії та біології, секція «Медицина» (викладач – Кривчанська М.І.).
В ході засідання були представлені доповіді на теми:
- Ресурси лікарський рослин України, та їх охорона (Бежинар Н. , науковий керівник – доцент, к.мед.н. Степанчук В.В.)
- Рослини-хижаки (Спинул І., науковий керівник – доцент, к.мед.н. Степанчук В.В.)
- Охоронний статус лікарських рослин Чернівеччини (Жовнір Т., науковий керівник – старший викладач Сметанюк О.І.)
Усі доповіді викликали жвавий інтерес присутніх, що вилилося в активну наукову дискусію.
Також, вперше слухачі Буковинської малої академії наук України мали змогу представити свій науковий доробок. Зокрема, учениця 9 класу медичного ліцею, Волкова Анна Романівна доповіла про результати наукових досліджень на тему «Використання РНК-вакцин».
Учасникам СНГ та слухачам малої академії надзвичайно сподобалось спільне засідання, і висловили побажання відносно подальшої співпраці.
На завершення, асистентом кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії Івасюк С.Н був представлений фотозвіт, про участь делегації студентів БДМУ в ХІ Міжнародній конференції молодих науковців «Біологія: від молекули до біосфери».
РОЗШИРЮЄМО НАУКОВІ ГОРИЗОНТИ
Харків – красиве, світле і живописне місто, з просторими вулицями, привітними людьми і надзвичайною архітектурою. Саме в цьому славному куточку України відбулася XI міжнародна конференція молодих науковців «Біологія: від молекули до біосфери», яка проходила 29 листопада – 2 грудня 2016 року в Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна.
Буковинський державний медичний університет представляли студенти: Олена Огонюк, Наталя Ходаковська, Тетяна Жовнір, Ірина Писарук, Інна Філіпчук, Ірина Маталега та Анастасія Скринчук у супроводі асистента кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії - Івасюк Світлани Никодимівни. Студенти взяли безпосередньо участь в роботі секційних засідань: біомедицина, фізіологія людини і тварин, екологія та ботаніка. Двоє з них – Анастасія Скринчук та Ірина Писарук використали англійську як робочу мову, що справило приємне враження на членів комісії.
Студентів підготували викладачі кафедри медичної біології та генетики доцент, к.мед.н., Ю.В. Ломакіна, асистент, к.мед.н. М.І. Кривчанська, та фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії, професор, д.мед.н., О.І. Захарчук, доцент, к.мед.н., В.В. Степанчук, старший викладач О.І. Сметанюк.
Наші студенти показали високий рівень ерудованості та обізнаності у напрямках, за якими працювали. І хоча у журі було багато питань, та жодне з них не залишилось без вичерпної та позитивної відповіді. Цікавими також виявилися роботи інших учасників, які прибули на конференцію з усіх куточків України, та країн СНД. Студенти охоче ділились досвідом та презентували дослідження у різних галузях біології: біомедицині, біохімії, екології, генетиці, мікології та фізіології людини і тварин. До початку роботи конференції було видано збірку тез доповідей учасників. Організатори конференції доклали значних зусиль, щоб провести її на високому рівні – і їм це вдалося.
Студенти відвідали знаменитий Ботанічний сад університету, який є найстарішим в Україні.
«Тут ми отримали море вражень і задоволення. Крім запланованих екскурсій, мали змогу самостійно вивчити це красиве місто і познайомитися з усіма його визначними місцями.
Програма була досить насиченою: у вівторок відбулося відкриття конференції, де викладачі ХНУ імені В. Н. Каразіна виступали зі своїми доповідями, а у середу і четвер прийшла черга студентів виступити перед аудиторією. І хоча певне хвилювання було присутнє, це не було помітно. Навіть під прицільним потоком питань від журі та інших студентів ми не розгубилися і охоче відповідали» – розповідають студенти Буковинського державного медичного університету. Харків залишив у серцях студентів тільки хороші спогади і приємні враження.
Такі заходи є дуже корисними для всебічного розвитку молодого науковця та людей, які справді захоплюються біологією та медициною, адже дають змогу не тільки поповнити багаж знань новими, сучасними методами досліджень, а й поділитися наявними. Вони стимулюють поширення науки між молоддю та заохочують студентів з молодих років присвячувати своє життя руйнуванню стін невідомого, які досі оточують біологію та медицину.
Студенти БДМУ провели благодійну акцію «Зігрій солдата»
Студенти ІІІ курсу спеціальності «Фармація» коледжу БДМУ під керівництвом асистента
кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії Інни Сахацької долучилися до благодійної акції «Зігрій солдата». Ще влітку студенти розпочали збирати та сушити лікарську рослинну сировину для приготування чаю. В результаті було зібрано траву меліси, листя м’яти, квіти липи, плоди смородини, шипшини та глоду, квіти нагідок.
Після висушування сировину подрібнили, змішали, розфасували та підготовили до відправки. Зі слів хлопців чай виходить надзвичайно ароматний та смачний. І вже цього тижня чай доставлять на передову.
Студенти БДМУ не можуть залишатися осторонь історичних подій, які відбуваються в Україні. В умовах неоголошеної війни, яка ведеться на сході країни, наш громадянський обовязок - допомогти та підтримати бійців Збройних сил України, всіх військових формувань, що захищають нашу Батьківщину та нашу свободу. Приємно відзначити, що це вже не одноразова благодійна акція наших студентів. І ми не збираємося на цьому зупинятись! Тому запрошуємо долучитися всіх небайдужих людей. Нам хочеться, що коли наступить день перемоги, а ми надіємося, він наступить швидко, кожен громадянин сказав спокійно - і я долучився до цього, я зробив все, що міг.
Студентка БДМУ взяла участь у міжнародній конференції в Сербії
З 20 по 23 жовтня у м. Белград (Сербія) проходила міжнародна конференція «Global Students’ Conference of Biomedical Sciences». З доповідями та презентаціями на актуальні теми виступали фахівці з усього світу.
Приємно відзначити, що до такого масштабного заходу залучилися і представиники БДМУ. Зокрема, з усною доповіддю «Melatonin and the gerontological aspects of seasonal structure of circadian rhythms nonspecific immunity» виступила студентка 2 курсу медичного факультету №1 Ірина Писарук (науковий керівник – доктор медичних наук, професор Захарчук Олександр Іванович)
Учасники конгресу мали можливість прослухати цікаві лекції «Transgender surgery:limits and challenges”, «Reperfusion therapy in the treatment of acute ischemic stroce” а також взяти участь в роботі двадцяти двох майстер-класів.
Прибирання "Алеї памяті Загиблих Героїв АТО"
4 липня асистент кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії Інна Сахацька разом із студентами 3 курсу фармацевтичного факультету та 2 курсу спеціальності «Фармація» коледжу БДМУ долучилися до благодійної справи під керівництвом Олени Кміти та допомогли у прибиранні «Алеї пам’яті Загиблих Героїв АТО». Адже саме завдяки нашим хлопцям, які ціною власного життя боронять Україну, в нас над головами мирне небо, ми не чуємо вибухів мін, снарядів…
«Алеї слави» скоро 1,5 роки. Дубки, посаджені небайдужими людьми, «як стрункі легені» тягнуться до небес, пустили нові гілочки та листя. Ми пам’ятаємо, ніхто не забутий…
Щира подяка студентам за виконану роботу.
22 травня – Міжнародний день біологічного різноманіття
23 травня 2016 р. доцент кафедри Степанчук В.В. та студентки 2-го курсу фармацевтичного факультету Філіпчук Інна та Талат Надія провели лекцію-бесіду з учнями 7-А класу Чернівецької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №6 на тему: «Біорізноманіття – основа життя на Землі та добробуту людини». Захід був приурочений до Міжнародного дня біологічного різноманіття, який відзначався громадськістю всього світу 22.05.2016 р.
У ході проведеної лекції учні ознайомлені з історією запровадження відзначення даної події, із сучасним станом біоресурсів нашої планети; з тими факторами, що першочергово впливають на втрати біологічного різноманіття тощо.
Розглянуті під час даної зустрічі питання, а також мультимедійна презентація, що була підготовлена її організаторами, викликали значну зацікавленість у присутніх. Учні активно брали участь в обговоренні сучасних екологічних проблем людства, пов’язаних із необхідністю збереження біорізноманіття, висловлювали власні думки щодо шляхів покращання стану навколишнього природного середовища, економного використання біоресурсів тощо.
21 травня - День науки в Україні
До Дня науки співробітниками кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії (завідувач кафедри – д.мед.н., професор Захарчук О.І, доц. Степанчук В.В., ас. Сахацька І.М.; та Івасюк С.Н.) проведено круглий стіл, присвячений актуальним медико-соціальним питанням.
Зокрема, були представлені доповіді
Проблема евтаназії в лікарській практиці (доповідач – Козьмич Наталія, студентка 7 групи, спеціальність «Cтоматологія», керівник – проф. Захарчук О.І.)
Особливості використання лікарських рослин Буковини (доповідач – Талат Надія, студентка 4 групи, спеціальність «Фармація», керівник – доц. Степанчук В.В.)
Також з нагоди Всесвітнього дня пам’яті померлих від СНІДу, керівником студентського наукового гуртка Сахацькою І.М. була проведена бесіда з учасниками круглого столу: «ВІЛ-інфекція як соціальна проблема».
Хімія природніх сполук
21-22 квітня на базі ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України» відбулася IV Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Хімія природних сполук», у роботі якої взяли участь завідувач кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії, д.мед.н, професор Захарчук О.І., к.фарм.н., Сахацька І.М. та Івасюк С.Н.
У рамках конференції на секції: «Дослідження хімічного складу лікарської рослинної сировини та перспективи створення на її основі лікарських засобів» у формі доповідей результати досліджень представили:
Сахацька І.М. – Дослідження стероїдних сполук у листках та кореневищах з коренями півонії лікарської сортів «Alba plena» та «Rosea plena»
Івасюк С.Н. – Антимікробна активність сесквітерпенових лактонів Saussurea porcii Degen
Співробітники кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії відвідали пленарне засідання конференції, на якому провідні науковці представили результати наукових досліджень.
Чорнобильський вітер по душах мете,
Чорнобильський пил на роки опадає.
Годинник життя безупинно іде.
… Лиш пам'ять усе пам’ятає
З нагоди 30-х роковин Чорнобильської катастрофи 19 лютого 2016 року на кафедрі фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії (завідувач кафедри - д.мед.н., проф.. Захарчук О.І) відбувся круглий стіл на тему: «Чорнобиль не має минулого часу», на якому були присутні викладачі кафедри, студенти фармацевтичного факультету та коледжу БДМУ.
Були представлені доповіді на тему:
«Чорнобильська катастрофа: причини та наслідки» - підготував Усатий Валентин Альфредович, студент 4 групи 2 курсу, фармацевтичного факультету; (керівник – Івасюк С.Н.)
«Лікарські рослини, які виявляють радіопротекторну дію» - підготував Радзіх Василь Ігорович, студент 4 групи 3 курсу фармацевтичного факультету; (керівник – Сахацька І.М.)
Присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять всіх загиблих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Захід заплановано та проведено співробітниками кафедри ас. Сахацькою І.М., та Івасюк С.Н., за сприяння завідувача кафедри – д.мед.н., професора Захарчука О.І.
Акція до Дня довкілля
Протягом 11-15 квітня 2016 року була проведена акція «До дня довкілля» зі студентами ІІ курсу фармацевтичного факультету.
Наведено лад на ділянці лікарських рослин, розміщено таблички з написами видів рослин, побілені стовбури дерев.
Навчальний корпус по вул. Федьковича, 15, де розміщені кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії, а також медичної біології та генетики світиться охайністю та квітучими рослинами з ранньої весни і до пізньої осені.
14 квітня 2016 року студенти ІІ курсу фармацевтичного факультету відвідали оранжерею ботанічного саду ЧНУ ім. Юрія Федьковича.
Оранжерея площею 525 квадратних метрів містить більше 920 видів.
Ряба І.В. ознайомила студентів із колекціями рослин, представлених в експозиційній зоні, розповіла про особливості їх анатомічної та морфологічної будови, культивування, а також про лікувальні властивості окремих представників.
14 квітня 2016 р. в студентському електронному читальному залі № 1 відбувся диступ із циклу «Лікар і пацієнт» за темою «Типи пацієнтів».
Захід підготували та провели провідний бібліотекар інформаційно-бібліографічного відділу з сектором інформаційного обслуговування Задерей С.І. та завідуюча даного відділу Ширєнкова-Білійчук А.О.
За сприяння завідувача кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії, д.мед.н., професора Захарчука О. І., в заході взяли участь 25 студентів 18-19 групи 2 курсу медичного факультету №2 спеціальність «Лікувальна справа» та викладач кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії Івасюк С.Н.
Особливу зацікавленість виявили студенти під час порівняння типів пацієнтів у аудіо- та відео матеріалах.
За даною темою студентам було презентовано медичну літературу та періодичні видання.
6 квітня 2016 року на кафедрі фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії відбулося секційне засідання в рамках міжнародного медико-фармацевтичного конгресу студентів і молодих учених «Пріоритети та перспективи молодіжної науки», BIMCO 2016, на якому було висвітлено актуальні питання медичної та фармацевтичної галузей.
Зокрема, були представлені такі теми доповідей:
РОСЛИНИ, ЯКІ ОДНОЧАСНО Є І ЛІКАРСЬКИМИ І ОЗОНАТОРАМИ
АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Аксюк Іванна Василівна
ПРОТИЕПІДЕМІОЛОГІЧНІ ЗАХОДИ ПРОФІЛАКТИКИ ТОКСОКАРОЗУ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Богдан Наталія Віталіївна
ФІТОТЕРАПІЯ ПРИ ГЛИСТНИХ ІНВАЗІЯХ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Вакарчук Любомира Семенівна
ФАРМАГОГНОСТИЧНІ АСПЕКТИ ПАПОРОТІ ЧОЛОВІЧОЇ (DRYOPTERIS FILIX-MAS (L.) SCHOTT) ЯК АНТИГЕЛЬМІНТНОГО ЗАСОБУ ПРИ ЦЕСТОДОЗАХ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Вишневський Владислав Iгорович
ЕФІРНООЛІЙНІ ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ В ДОГЛЯДІ ЗА ВОЛОССЯМ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Гуцкал Адріана Ігорівна
ЕФІРНІ ОЛІЇ В ЛІКУВАННІ СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ СИСТЕМИ ЛЮДЕЙ
ПОХИЛОГО ВІКУ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Дашкевич Аліна Миколаївна
АНТИГЕЛЬМІНТНА АКТИВНІСТЬ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН БУКОВИНИ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Жовнiр Тетяна Миколаївна
ТОКСОКАРОЗ У ДІТЕЙ ТА ЙОГО ОСНОВНІ КЛІКО-ЛАБОРАТОРНІ
ПРОЯВИ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Захарчук Софія Вікторівна
ЗАСТОСУВАННЯ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН У КОМПЛЕКСНІЙ ТЕРАПІЇ
ОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Клепач Павліна Григорівна
ЕФІРНІ ОЛІЇ У ПОВСЯКДЕННОМУ ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Куриляк Ольга Валеріївна
ЗАЛЕЖНІСТЬ ЦИРКАДІАННИХ ХРОНОРИТМІВ ПОКАЗНИКІВ
ГУМОРАЛЬНОГО ІМУНІТЕТУ В БІЛИХ ЩУРІВ ЗА УМОВ НІТРАТНОГО
ОТРУЄННЯ ВІД ПОПЕРЕДНЬОГО УВЕДЕННЯ ФІТОМЕЛАТОНІНУ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Обжелянська Ганна Юріївна
ВПЛИВ ФІТОМЕЛАТОНІНУ НА ЦИРКАДІАННУ ОРГАНІЗАЦІЮ АКТИВНОСТІ ГОРМОНІВ НАДНИРНИКІВ ПІСЛЯ ОДНОГОДИННОГО
ІММОБІЛІЗАЦІЙНОГО СТРЕСУ
Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна
Доповідач: Філіпчук Інна Ярославівна
В ході роботи секції ногороджено:
Дипломом І-го ступеню: Захарчук Софію Вікторівну
Дипломом ІІ-го ступеню: Куриляк Ольгу Валеріївну
Дипломом ІІІ-го ступеню: Жовнір Тетяну Миколаївну
Філіпчук Інну Ярославівну
Грамотами в номінаціях:
1. За оригінальність наукового дослідження: Дашкевич Аліну Миколаївну
2. За кращу презентацію наукової роботи: Богдан Наталію Віталіївну
3. За активну участь у науковій дискусії: Клепач Павліну Григорівну
Захарчук О.І., Степанчук В.В.
ЗАСІДАННЯ ОПОРНОЇ КАФЕДРИ БОТАНІКИ
5 квітня 2016 р. на кафедрі ботаніки Національного фармацевтичного університету (м. Харків), як опорної з навчальних дисциплін «Фармацевтична ботаніка» та «Польова практика з фармацевтичної ботаніки», відбулося спільне засідання її професорсько-викладацького складу з представниками однопрофільних кафедр вищих навчальних закладів МОЗ України.
На засіданні були розглянуті та обговорені важливі питання, які стосуються організації та забезпечення якісної теоретичної та практичної підготовки студентів фармацевтичних спеціальностей із дисциплін, згаданих вище. Зокрема, присутнім було запропоновано заслухати такі доповіді, як: «Розробка стандарту вищої освіти», «Шляхи підвищення якості підготовки студентів до ліцензійного іспиту Крок 1. Фармація (фармацевтична ботаніка)», «Вимоги до складу навчально-методичного комплексу дисципліни фармацевтична ботаніка на кафедрах ВНЗ України» тощо.
Від Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет» у роботі засіданні брав участь доцент кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії, к. мед. н. В.В. Степанчук. Він виступив перед своїми колегами з доповіддю «Міждисциплінарна інтеграція фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії», в якій, зокрема, зачепив проблему певної невідповідності в переліках тих видів лікарських рослин, які вивчаються в курсі фармацевтичної ботаніки з одного боку та фармакогнозії з іншого. Доповідачем були запропоновані шляхи встановлення такої відповідності, а також висловлені інші пропозиції щодо оптимізації інтеграційних процесів при викладанні цих двох дисциплін.
На передньому плані – д. фарм. н., професор кафедри ботаніки НФаУ А.Г. Сербін (праворуч) та к. мед. н., доцент кафедри фармацевтичної ботаніки БДМУ В.В. Степанчук
Після обговорення всіх доповідей, тривалих дискусій щодо розглянутих питань, був прийнятий спільний проект рішення даного засідання. У ньому відобразилося загальне прагнення всіх учасників цього форуму забезпечувати постійний діалог між однопрофільними кафедрами, консультативне спілкування з усіх актуальних питань навчально-методичного спрямування, взаємообмін виданими підручниками та навчальними посібниками тощо.
Значний інтерес в учасників засідання викликали організовані керівництвом опорної кафедри екскурсії до музею історії НФаУ та до ботанічного саду цього навчального закладу.
Учасники засідання в музеї історії НФаУ
ПОСМІХНИСЬ
Залучившись підтримкою завідувача кафедри, професора Захарчука О.І., в один із буденних весняних днів студенти 5 групи 3 курсу фармацевтичного факультету разом з асистентом кафедри, к.фарм.н. Гаїною Ж.М. провели просвітницьку акцію «Посміхнись». У цей світлий день у центральному парку ім. Т.Г. Шевченка студенти з приємними побажаннями дарували перехожим власноруч зібрану лікарську рослинну сировину – плоди шипшини.
Адже саме навесні, коли лиш проглядають крізь сніжний килим перші підсніжники, як дорослим, так і дітям, для поповнення потреби вітаміну С в організмі і підвищення імунітету корисно вживати настої з плодів шипшини.
Вдячні посмішки перехожих свідчили про те, що цей захід був не тільки успішним, а й своєрідним поштовхом до проведення нових благодійних акцій.
Шановні колеги!
Вітаємо Вас із святом весни - 8 березня
З повагою, завідувач кафедри, професор Захарчук О.І.
та доцент кафедри Степанчук В.В.
ДО МІЖНАРОДНОГО ЖІНОЧОГО СВЯТА – 8 БЕРЕЗНЯ
В рамках роботи студентського наукового гуртка, 2 березня під керівництвом к.фарм.н. Гаїни Ж.М. с доповіддю на тему «Тернистий шлях жінок у фармації» виступив студент 5 групи 3-го курсу фармацевтичного факультету – Вишневський Владислав. Під час виступу студент пригадав історію відкриття першої аптеки в Україні.
Про першого провізора – Антоніну Болеславівну Лесневську (1863-1937 рр.), яка також була засновником першої в Петербурзі Жіночої аптеки та Жіночої фармацевтичної школи, Вишневський Владислав розповів більш детально, відмічаючи історію тернистого шляху жінок у фармації.
Також були відмічені видатні викладачі-науковці з фармакогнозії: Гаммерман Адель (Адель-Луїза) Федорівна (Фрідріхівна) (26 .11.1888-17.06.1978); Муравйова Дарія Олексіївна (19.03.1922-4.11.2008) та недавно пішовшу із життя – Максютіну Ніну Павлівну (19.02.1925-17.11.2015).
Наприкінці доповіді студент наголосив на тому, що працівники сучасної фармації на 85% складаються з жіночої статі, тому ми повинні цінувати і пам’ятати великий вклад жінок у фармацевтичну галузь.
Співробітники кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії разом із студентами долучились до акції по збору макулатури.
На отримані кошти волонтерський центр «Маскувальна сітка Чернівці» для наших захисників на передовій закупить сітку для виготовлення «кікімор» та маскувальних сіток.
Спільними зусиллями було зібрано 82 кілограми макулатури; це лише незначний внесок, проте ми не збираємося зупинятися на досягнутому. Колектив кафедри разом із небайдужими студентами звертається з закликом до громадськості, організацій та компаній підтримати й долучитися до участі в соціальному проекті. Лише з допомогою небайдужих людей ми переможемо. СЛАВА УКРАЇНІ! СЛАВА НАЦІЇ!
Допоможімо бійцям АТО! Акція по збору макулатури триває!
У рамках співпраці між ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» та Державним університетом медицини і фармації ім. Н. Тестеміцану (Республіка Молдова)
28 жовтня 2015 року студентки 3-го та 4-го курсів фармацевтичного факультету Державного університета медицини і фармації ім. Н. Тестеміцану відвідали кафедру фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії нашого університету.
Випускниця Кишинівського державного медичного інституту, асистент кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії, к.фарм.н., Гаїна Ж.М. ознайомила студентів з новоствореною кафедрою.
Разом із студенткою 4-го курсу фармацевтичного факультету БДМУ Вакару Марією гості проводили дослідження зразків лікарської рослинної сировини та гербаріїв з фонду кафедри.
Під час спілкування студенти ділилися враженням щодо студентського життя, вони були приємно враженні гостинністю персоналу кафедри. Наостанок гості запросили Гаїну Ж.М. відвідати кафедру фармакогнозії та фармацевтичної ботаніки Державного університету медицини і фармації ім. Н. Тестеміцану.
Профорієнтаційна робота
15 жовтня асистент кафедри Гаїна Ж.М. провела профорієнтаційну роботу серед учнів 9-11 класів Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 27 Чернівецької міської ради.
Випускники були запрошені на«День відкритих дверей» нашого університету та отримали буклети з необхідною інформацією.
Під час спілкування з учнями Гаїна Ж.М. звернула увагу на інноваційні методи навчання (електронний журнал успішності, систему MOODLЕ), які використовуються в БДМУ. Більш детально були розкриті питання щодо спеціальностей, якими можуть оволодіти майбутні абітурієнти.
Учні жваво зацікавилися можливостями працевлаштування, маючи на руках диплом нашого університету.
Осінні ягоди – користь та застереження
Брусниця – це не тільки улюблений з дитинства смак бабусиного варення і всім відома ягода, але ще й багатaпоживними елементами, вітамінами і мінералами цілюща рослина. Листя і ягоди брусниці використовуються в лікувальних цілях з давніх давен, адже вони настільки корисні для людського організму, що застосовуються в лікуванні практично всіх захворювань. Ягоди брусниці застосовуються також в кулінарії, дозволяючи створювати дивовижні кулінарні витвори з брусниці: джеми, морси, желе, напої, соуси та багато іншого.
Рецепт № 3 - чай з ягодами. Для того щоб підвищити імунітет, а також опірність організму різним інфекціям рекомендується додавати в чай свіжі або сушені плоди брусниці.
Незважаючи на те, що брусниця є дуже корисною ягодою, існують протипоказання до її застосування. Наприклад, у великій кількості подразнює слизову шлунка, тому її не можна їсти людям з підвищеною кислотністю і тим, хто страждає на гастрит. Крім того, обмежити вживання цієї ягоди також слід тим, хто хворіє холециститом. Сік брусниці, а також відвар з її листя сприяє зниженню тиску, тому гіпотонікам це протипоказано.
Глід. Прийом плодів і квітів рослини у вигляді настою, настоянки, відвару приносить користь всьому організму, надаючи комплексний вплив на різні органи і системи. Серце. судинорозширювальна дія, тонізує серцевий м'яз. Судини. Рослина нормалізує показники згортання крові, рівень холестерину, запобігає утворенню атеросклеротичних бляшок. Нервова система. Надає седативну дію, допомагає нормалізувати сон. Травна система. Прийом настоїв і настоянок допомагає при гастриті в будь-якій формі, метеоризмі, у разі утрудненого травлення у дітей. Окрім цього чинить антиоксидантну дію перешкоджає утворенню пухлин різної природи, підвищує імунітет, допомагає швидше відновити сили після перенесених інфекційних захворювань.Застосування рослини в косметичних засобах сприяє відновленню природної вологості шкірних покривів, тонізує, знімає набряки, усуває прояви вікових змін.
Для профілактики і лікування варикозного розширення вен взяти по 3 частини квіток глоду і материнки, по 4 частини звіробою і пустирника. Заварити ввечері 1с.л. суміші склянкою води, настоювати ніч. Приймати по 1/ 2 склянки за годину до їжі.
Глід протипоказаний при вагітності, годуванні груддю. У разі алергії або індивідуальної нестерпності квітів або плодів. Не зловживайте препаратами з глоду, при приготуванні настоянок і відварів дотримуйтесь інструкції.
Шипшина. Щоб отримати від шипшини максимум корисних властивостей, потрібно її правильно сушити (ні в якому разі не на сонці – ультрафіолет руйнує корисні речовини в рослині).
Відвар шипшини має багато корисних властивостей.Проявляє жовчогінну сечогінну, полівітамінну дію. Знижує кров'яний тиск, зміцнює судинну систему, сприяє появі червоних кров'яних тілець, покращує апетит. Особливо популярний відвар шипшини, який готується таким чином: 3 ст. ложки сухих ягід подрібнити, залити 2 склянками окропу, настояти 5-10 годин, перед застосуванням обов'язково процідити. Дітям застосовувати не більше 1/2 склянки до їжи, дорослим по 1 склянці 3 рази на день. Застосовувати три тижні.
Прийом відвару шипшини різко насичує наш організм вітаміном С, підвищує витривалість організму, збільшує опірність до інфекційних захворювань.
Дуже обережно застосовувати препарати з шипшиною слід тим, у кого підвищена кислотність, є гастрит або виразкова хвороба шлунка. Міцний настій шипшини, руйнує емаль зубів. Тому кожен раз після прийому настою потрібно обполоснути рот водою.Протипоказана шипшина людям, з схильністю до утворення тромбів.Протипоказаний препарат при ендокардиті та деяких інших проблемах із серцем. Спиртові настоянки та водні настої не можна приймати гіпертонікам. Тривалий прийом препаратів з шипшини може зробити негативний вплив на роботу печінки. Не варто приймати настій або сироп шипшини людям, що страждають від закріпів.
Матеріал підготувала старший викладач кафедри фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії - Сметанюк Оксана Іллівна
Упродовж 7-10 травня 2015 р.
у м. Варшава (Польща) відбувся
XІ Варшавський міжнародний медичний конгрес
(11th Warsaw International Medical Congress).
У роботі взяли участь понад 500 представників з 29 країн світу. Наукові дослідження були представлені в 20 секціях. Результати наукових досліджень опубліковані в
«Arhives of medical science».
БДМУ представила студентка 4 групи ІІІ курсу фармацевтичного факультету Гончарук Яна, яка представила презентацію на тему:
«Gender peculiarities of renal actions cytoprotective drug effect (meldonium)»
(науковий керівник к. фарм. н. Гаїна Ж. М.)
Також, учасники конференції мали змогу відвідати лекції та майстер-класи провідних лікарів Європи
14 травня
до дня науки на кафедрі фармацевтичної ботаніки та фармакогнозії відбувся круглий стіл.
Засідання присвятили актуальній темі «Застосування лікарських рослин Буковини, що виявляють антигельмінтні властивості як альтернатива протиглистним засобам синтетичного походження», оскільки з 7,5 млрд. всього населення Землі паразитарними хворобами у світі заражено більше 5 млрд. людей, при цьому четверть населення (більше 1,8 млрд.) уражена глистними інвазіями (згідно даних ВООЗ).
Вступне слово взяв завідувач кафедри, професор Захарчук Олександр Іванович, який відмітив, що найбільш масово поширеними гельмінтозами в Україні є нематодози, збудниками яких є круглі черви: аскарида, гострик, волосоголовець, трихінела, токсокара тощо.
Олександр Іванович звернув увагу на те, що зростає захворюваність на геогельмінтози - аскаридоз і трихоцефальоз, яйця яких дозрівають у ґрунті. Зараження людей відбувається при вживанні в їжу забруднених овочів й фруктів, а ризик зараження багаторазово зростає при використанні індивідуальних теплиць та городів, ґрунт яких підживлюється незнезараженими та некомпостованими фекаліями. Особливо варто вказати на трихінельоз, зараження яким людей частіше всього відбувається через свинину. Тисячі людей щорічно заражаються трематодозами, що викликаються сисунами, та цестодозами, зокрема дифілоботріозами, збудниками яких є плоскі черви - стьожаки. Зараження цими гельмінтами відбувається при вживанні в їжу недостатньо термічно обробленої риби, масово ураженої личинками - плероцеркоїдами. З цестодозів трапляються свинячий та бичачий ціп'яки, збудники відповідно теніозу та теніаринхозу. М'ясо з личинками - цистицерками, є основним джерелом цих паразитозів.
Також завідувач кафедри відмітив, що незважаючи на досягнутий в галузі хіміотерапії великий прогрес при лікуванні різноманітних гельмінтозів, фітотерапія наразі не втратила свого значення, а останнім часом, навпаки, практичні лікарі широко застосовують лікарські рослини та фітопреперати при лікування паразитарних інвазій. Зокрема при нематодозах використовують морський полин (Artemisia santonicum L. (A. maritima auct.), з якого отримують сантонін. Високоефективні антигельмінтні властивості мають часник (Allium sativum L.), дикий часник (Allium ursinum L. (ведмежа цибуля)) та морква дика (Daucus carota L.). При лікуванні цестодозів одним з найбільш ефективних лікарських засобів залишається папороть чоловіча (Dryopteris filix-mas (L.) Schott.). Проти теніїд застосовують абсолютно позбавлений небажаних ефектів засіб - насіння гарбуза (Cucurbita pepo L.), яке при достатньому дозуванні і правильному використанні в багатьох випадках є досить ефективним. Кора коренів граната (Púnica granatum L.) має антицестодозні властивості (сприяє дегельмінтизаціїї та девастації). Однак лікування ними, як і коренем чоловічої папороті (частіше всього готовим екстрактом з них), зважаючи на небезпеку інтоксикації необхідно проводити тільки під наглядом лікаря.
В рамках теми круглого столу з доповідями виступили студенти: 1 групи 2 курсу фармацевтичного факультету – Андрущищена Аліна та 2 групи 2 курсу коледжу БДМУ – Ісак Тавіфа.
Під час доповіді були розглянути перелік лікарських рослин, які виявляють антигельмінтні властивості, зокрема для лікування нематодозів, як одного з найпоширених видів ураження гельмінтами.
У заключному слові завідувач кафедри відмітив, що лікарські рослини та фітопрепарати в паразитології являють сьогодні неабияку практичну та терапевтичну зацікавленість, як завдяки відсутності токсичності та побічних дій, зокрема для лікування сильно виснажених хворих і дітей, так і доступності, простоті приготування та суттєвій дешевизні порівняно з синтетичними протигельмінтними засобами.
ОЗДОРОВЧІ ВЛАСТИВОСТІ БЕРЕЗОВОГО СОКУ
Походження березового соку
Березовий сік – це рідина, що утворюється ранньою весною всередині стовбура березових дерев. З точки зору поживної цінності це дуже корисний продукт, що містить масу потрібних для організму речовин. Здавна слов’яни шанували, поважали і любили березу, як джерело цінних і цілющих компонентів. Листя, бруньки, гілки та сік берези використовувалися в народній медицині як потужні ліки проти багатьох недуг. І сьогодні березовий сік залишається цінним лікарськи засобом, а з деревини берези роблять активоване вугілля, дьоготь, ксиліт (замінник цукру) тощо.
Як добувають і зберігають березовий сік
Сік добувають з стовбурів берези ранньою весною, як тільки починається соковитікання і розпочинають набухати бруньки. У здоровому, міцному дереві з розкидистою кроною й діаметром стовбура не менше 20 см проробляють отвір глибиною 2-3 см і підставляють ємність, в яку починає капати сік. З одного дерева можна зібрати 1-2 літри соку, більше збирати не рекомендується, щоб не зашкодити дереву і воно не загинуло.
Зберігають свіжозібраний сік у холодильнику не більше 2-х діб, для подальшого зберігання соку його заморожують, або консервують. Примітно, що такий корисний продукт як березовий сік, не має протипоказань до застосування, його можна пити всім, за винятком людей, які страждають від алергії на березовий пилок.
Склад березового соку
Березовий сік славиться своїм багатим вітамінно-мінеральним складом і потужними корисними властивостями. Сок містить вітаміни, сапоніни, органічні кислоти, дубильні речовини, цукри, ферменти і фітонциди, а мінеральний ряд взагалі вражає своєю різноманітністю. Березовий сік містить солі магнію, натрію, кремнію, калію, кальцію, алюмінію, міді, марганцю, заліза, титану, барію, нікелю, фосфору, цирконію, стронцію.
У таблиці наведені середні показники з розрахунку на 1 літр продукту.
Харчова цінність березового соку:
Калорійність: 240.0 кКал
Вуглеводи: 58.0 гр Жири 0.0 гр
Білки: 1.0 гр
Цукор: 1-4%
Зола: 0.5 мг
Вміст Макро- та Мікроелементів
Залізо: 0.25 мг Калій: 273.0 мг
Кальцій: 13.0 мг Магній: 6.0 мг
Натрій: 16.0 мг Фосфор: 0.01 мг
Алюміній: 1.5 мг Марганець: 1.0 мг
Мідь: 0.02 мг Цирконій: 0.01 мг
Нікель: 0.01 мг Титан: 0.08 мг
Стронцій: 0.1 мг Кремній: 0.1 мг
Барій: 0.01 мг
Завдяки такій різноманітності корисних речовин березовий має комплексну дію на організм, застосовується при авітамінозах, для зміцнення здоров’я і відновлення сил, для підвищення тонусу організму і очищення від токсинів. Володіє сильною антиоксидантною дією.
Корисні властивості березового соку
Фітонциди, що містяться у березовому соці, значно підвищують опірність та імунотолерантність організму до вірусних інфекцій, вбивають бактерії і мікроби, посилюють імунітет, на чому, власне, й базуються протизапальні властивості соку. Також відомо, що березовий сік покращує обмін речовин, прискорює метаболізм, тонізує нервову систему, допомагає впоратися з сезонною нудьгою, сонливістю, в’ялістю, торпідністю і депресією. Напій із березового соку широко застосовується при лікуванні ожиріння різного ступеня. Хвороби суглобів та хребта, такі як радикуліт, ревматизм, артрити, артрози а також ураження дихальних шляхів (бронхіт, пневмонії, бронхіальна астма, туберкульоз) теж успішнолікують березовим соком.
У весняний період, коли наш організм ослаблений довгою зимою, чудовий напій допоможе впоратися з авітамінозом, весняною депресією, повернути організму силу і бадьорість, зміцнити імунну систему. При регулярному вживанні березового соку відбувається очищення крові, підвищується рівень гемоглобіну крові, виводяться шлаки, солі важких металів, токсини, продукти розпаду та інші шкідливі речовини. Також значно поліпшується загоєння ран, пошкоджень шкіри, рубцюються виразки. Покращується функція нирок, що важливо при таких хворобах як пієлонефрит і сечокам’яна хвороба.
Косметологічні властивості березового соку
Застосовуючи зовнішньо березовий сік, можна позбутися пігментних плям на шкірі, вугрів і гнійників, акне, ран і виразок, вилікувати екзему, фурункули, запалення. Березовий сік відмінно тонізує шкіру, усуває зайву жирність. Для сухої шкіри сік берези також корисний, зазвичай його змішують з медом у пропорції 1:1. Корисні властивості меду, поєднуючись з цілющою дією березового соку, чудово позначаються на стані шкіри, надаючи їй здоровий привабливий зовнішній вигляд. Корисний березовий сік і для краси волосся. Для поліпшення росту волосся, зменшення його ламкості, усунення лупи - березовий сік втирають в шкіру голови. Народні рецепти для поліпшення росту волосся також містять і відвар березового листя.
Суперечка про користь і шкоду березового соку триває вже багато років. Природоохоронні організації сперечаються про те, чи варта цілющість березового соку тієї шкоди, яка наноситься самому дереву. Ця нескінченна суперечка буде тривати довгий час. Однак, справедливості заради, слід зазначити, що якщо проведення підсочки березового дерева виконане правильно, шкоди самій березі ніяко не буде.
Захарчук О.І. – доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри
Гаїна Ж.М. – кандидат фармацевтичних наук, асистент кафедри